Kolka nerkowa uważana jest za jeden z najsilniejszych ataków bólowych. Gdy się pojawi, możemy mieć niemal pewność, że w naszych nerkach utworzyły się kamienie lub złogi. Nie można tego lekceważyć, a tym bardziej leczyć się tylko środkami przeciwbólowymi.

Na kamicę nerkową może zachorować każdy — młody i starszy. Odkładaniu się złogów w nerkach sprzyjają skłonności rodzinne. Do powstania kamieni przyczyniają się ponadto wady wrodzone w budowie układu moczowego i pewne choroby, np. nawracające zakażenia dróg moczowych, zaburzenia przemiany materii, cukrzyca oraz nadczynność przytarczyc. Ryzyko zachorowania zwiększają niektóre zażywane przez dłuższy czas leki, np. preparaty wapniowe stosowane w leczeniu osteoporozy.

Niekiedy sami przyczyniamy się do powstania kamicy nerkowej. Jeżeli w ciągu dnia wypijamy zbyt mało płynów, mocz się zagęszcza, a to sprzyja odkładaniu się złogów.

Nie lekceważ napadów bólu

Do napadu kolki nerkowej dochodzi, gdy kamienie zaczynają się przemieszczać z nerki przez moczowód do pęcherza moczowego. Objawia się to bardzo silnym bólem w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do pachwiny i narządów płciowych. Towarzyszą mu nudności, wymioty, wzdęcia brzucha, parcie na pęcherz.

Nie próbuj się leczyć na własną rękę, nawet gdy już wcześniej występowały podobne ataki. W ten sam sposób mogą objawiać się np. atak wyrostka robaczkowego, kolka jelitowa, przepuklina itp.

1 thought on “Kamienie w nerkach

  1. Kamienie w nerkach tworza sie trzy razy czesciej u mezczyzn niz u kobiet. Przyczyna ich powstawania jest odkladanie sie zlogow w nerkach lub pecherzu moczowym. Na szczescie jest coraz wiecej sposobow ich usuwania. Kamienie mozna rozbic, rozpuscic, urodzic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *